Nakliyat Sigortası

Nakliye Artık Daha Kolay

Nakliyat Sigortaları

Nakliye sigortaları genel olarak ticari işlerde yapılmaktadır. Tüm mal ve yüklerin taşınması sırasında oluşabilecek hasarlara karşı bu sigortanın yapılması şarttır. Nakliye sigortaları bir seferlik taşıma sırasındaki hasarı karşılayabileceği gibi, bir yıl boyunca yapılan tüm taşıma faaliyetleri sırasındaki zararı da karşılayabilecek türde olabilir. Genelde malda riskler, hasar, çalınma, kırılma olarak listelenmektedir.

İhraç mallarını sigortalama tiplerini satıcılar aracılığı ile, kendi kendine sigorta veya bir sigorta şirketi ile dalgalı poliçe şeklinde sigortalatabilirsiniz.

Nakliye sigortalarının birçok tipi bulunmaktadır. Bunlar EMTEA nakliye sigortaları, Tekne sigortaları, Kıymet sigortaları ve navlun sigortalarıdır. Bunları ayrıntılı olarak incelmek gerekirse:

EMTEA Sigortaları:

Kara, deniz, hava ve demir yoluyla yapılan taşımalarda nakliye edilen yükün karşılaşabileceği tehlikelere karşı yapılan sigortaya verilen isimdir.

Tekne Sigortaları:

Her türlü deniz aracının denizde uğrayabileceği zararlara karşı sigortalanması işlemine denilir.

Kıymet Sigortaları:

Kıymetli evrak, maden, para ve benzeri değerlerin nakliyesi sırasında uğrayabileceği zararlara karşı sigortalanması işlemidir.

Navlun Sigortası:

Gemi sahibi ya da gemiyi kiralayanın taşıma ücreti üzerindeki menfaatini teminat altına almaktadır. Navlun sigortası yaptırıldığında gemi sahibi de navlun sigortası üzerinden uğrayacağı zararı karşılamış olacaktır.

CMR Sigortası:

Uluslararası olarak karayolu taşımacılığı yapan nakliyat firmalarının taşıdıkları yükün sigortasını yaptırıyor olmaları gerekir. Bunu içeren şartlar da CMR Konvansiyonu’nda yer alır. CMR sigortası nakliyenin alındığı yerden başlar ve varış noktasında teslimata kadar süreç devam eder. Aynı zamanda şirket çalıştığı ve hizmet aldığı tüm kişi ve diğer firmalardan da sorumlu olmaktadır.

Taşıyıcı Sorumluluk Sigortası

Bu taşıyıcı firmanın yaptırması gereken sigorta türüdür. Bu sigorta da taşıyıcın 3. şahıslara vereceği hasarları teminat altına alma amacındadır.

Nakliyat sigortalarında prim hesabı nasıl yapılır?

Nakliye sigortası prim hesabı yapılırken taşınan araç, malın cinsi, durumu ve taşınacak mesafe gibi faktörler dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır.

Sigorta edilen riskler nelerdir?

Nakliye sigortalarında, sigorta edilen riskler, dar teminat, geniş teminat ile Savaş, Grev, Lokavt, Karışıklık ve Halk Hareketleri Teminatı olarak üç gruba ayrılır.

Tüm sorularınız ve talepleriniz için bizimle çekinmeden iletişime geçebilirsiniz: [email protected]