Ambarlı Gümrük Müdürlüğü | İletişim Bilgileri | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Ambarlı Gümrük Müdürlüğü | İletişim Bilgileri | NakliyemKolay

AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

Ambarlı Gümrük Müdürlüğü, içerisinde Marport, Kumport, Mardaş ve Akçansa Liman İşletmesi gibi önemli liman tesislerini barındıran Ambarlı Limanı’nda faaliyette olan gümrük müdürlüğüdür. Ambarlı, söz konusu limanlara gelen ithal ürünlerin gümrük işlemlerini yapmakla mükelleftir.

İstanbul’un en önemli ithalat ve ihracat kapılarından biri olan Ambarlı Gümrük İdaresi, T.C. Ticaret Bakanlığı tarafından belirli ürünlerin ihtisas gümrük müdürlüğü olarak belirlenmiştir.

Ambarlı Gümrük ile ilgili iletişim bilgileri ve diğer tüm detaylar NakliyemKolay’da.

AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

Ambarlı liman tesisleri içinde yer alan Müdürlük, Gümrük Bakanlığı tarafından bu limanda yer alan özel işletmelere denizyolu ile gelen ithal ürünlerin işlemleri ile yurtdışın denizyolu ile ihracı yapılacak ürünlerin işlemlerinin yapılmasından sorumludur.  Gümrük Müdürlüğü’nün onayı ile ithalat ve ihracat işlemleri sonuçlanmış olur.

Ambarlı Gümrük İdaresi diğer müdürlükler gibi Türk Gümrük Tarife Cetvelini, eşyanın menşeini, gümrük kıymetini, gümrük rejim ve formalitelerini taraf olunan anlaşmalara ve uluslararası uygulamalara uygun olarak düzenlemek ve uygulanmasını sağlamak, gümrük vergileri ile gümrüklerce tahsil edilen diğer vergi, fon ve mali yükleri tahakkuk ettirmek ve tahsil etmek gibi önemli görevleri yerine getirir.

İstanbul Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’ne bağlı olarak 16 Eylül 1996 tarihinde fiilen faaliyete başlamıştır. 2001 yılında ise Gümrük İdarelerinin Modernizasyonu Projesi Kapsamında Bilgisayar “Otomasyon” Sistemine geçmiş, 2012 yılının başında da “Doküman Yönetim Sistemini” kullanmaya başlamıştır.

İHTİSAS GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

Her türlü gümrük işlemini yapmaya yetkili bir gümrük idaresi olan Ambarlı, bakanlık tarafından ihtisas gümrük müdürlüklerinden bir olarak belirlenmiştir. İhtisas gümrük müdürlüğü belirli eşyanın gümrük işlemlerinin yalnızca belirli gümrük idarelerinden yapılması olarak tanımlanan bir gümrük politikasının uygulamadaki adıdır. Bu kapsamda  Ambarlı, atıkların ve metal hurdaların, gübrelerin, Gıda ürünlerinin, tekstil, oyun alet ve makinelerinin, atık pil ve akümülatörlerin, ozon tabakasını incelten maddelerin, alkollü içkilerin, zirai karantina kontrolüne tabi tohum, fide, fidan ve çiçek soğanları gibi çoğaltım materyalinin, zirai karantina kontrolüne tabi diğer bitki ve bitkisel ürünlerin, orman ürünlerinin, canlı hayvan ve hayvansal ürünlerin ihtisas gümrüğüdür. 

Ambarlı Gümrük İdaresi’nin denetimi altında 39 adet A tipi Genel Antrepo, 13 adet C Tipi Özel Antrepo ve 9 adet Geçici Depolama Yeri  bulunmaktadır.

İTHALATTA 3., İHRACATTA 5. SIRADA

Ambarlı Gümrük Müdürlüğü Türkiye’nin en önemli ithalat ve ihracat kapılarından biri odluğunu işlem hacmi ile ortaya koymaktadır.

Ticaret Bakanlığı’nın 2018 yılına ait Türkiye dış ticaret verilerine göre 223 milyar dolar olan ithalatın 71 milyar doları Gümrük Müdürlüklerince gerçekleştirilmiştir. Ambarlı bu listede   14,8 milyar dolarlık ithalat ile Atatürk Havalimanı Kargo ve Dilovası Gümrük Müdürlüğü’nün ardından üçüncü sırada gelmiştir. 2019 yılı Ocak-Kasım aylarında ise buradan 11 milyar 860 milyon dolarlık ithalat işlemi yapılmıştır.

Aynı yıl ihracat verilerine göre; Ambarlı Gümrük Müdürlüğü 10,7 milyar dolarlık ihracat ile Muratbey, Aliağa, Gemlik ve Erenköy Gümrük Müdürlüklerinin ardından beşinci sırada yer almıştır. 2019 yılı sonunda ise bu rakam 10 milyar 907 milyon dolara yükselmiştir. 

AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ NEREDE?

Ambarlı Gümrük Müdürlüğü, Altaş Ambarlı Limanı içinde konuşlanmıştır.

Adresi; Marmara Mahallesi Liman Caddesi No:49 Kat:2 Beylikdüzü/İstanbul’dur. Gümrük Müdürlüğü kodu ise 343100’dür.

Müdürlük hafta içi 08.30- 17.00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

AMBARLI GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM

Gümrük Müdürlüğü’ne ulaşmak için ise 212 875 70 71-72 numaralı telefonlar, 0212 875 28 08 numaralı faks ya da istambgm@gtb.gov.tr e-posta adresi kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp