Ankara Gümrük Müdürlüğü | İletişim Bilgileri | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Ankara Gümrük Müdürlüğü | İletişim Bilgileri | NakliyemKolay

ANKARA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ

Ankara Gümrük Müdürlüğü, Türkiye’nin ilk ve tek bölgesel lojistik üssü konumundaki, TIR parkı, benzin istasyonu, banka, PTT, meslek odaları, otel ve lokanta olanaklarının bulunduğu, dış ticaret işlemlerinde görev alan tüm idari birimlerin de yer aldığı Ankara Lojistik Üssü içerisinde hizmet vermektedir.

Gümrük Bakanlığı Orta Anadolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı olarak çalışan müdürlük aynı zamanda bir ihtisas gümrük müdürlüğüdür.

Ankara Gümrük Müdürlüğü, iletişim bilgileri ve diğer tüm detaylar NakliyemKolay’da…

ANKARA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ İHTİSAS GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK HİZMET VERİYOR

Gümrük Müdürlüğü kentin Kazan ilçesinde A sınıfı gümrük müdürlüğü olarak her türlü gümrük işlemini yapmaya yetkilidir.
061600 kodu ile işlem yapan müdürlük 21 Ocak 2011 tarihinde çıkarılan İhtisas Gümrüğü Genelgesi uyarınca aynı zamanda bir ihtisas gümrüğü olarak hizmet vermektedir.

Genelgeye göre küçük ev aletleri, mobilya, porselen ve seramikten sofra ve mutfak eşyası, çakmak, düz cam, solvent ve bazı petrol ürünleri, boru hatları veya elektrik telleri ile taşınan ve depolama imkânı olmayan sürekli akış halinde Türkiye gümrük bölgesine getirilen eşyanın serbest dolaşıma giriş rejimine tabi tutulmasına ilişkin gümrük işlemlerini yapmaya yetkili olan Ankara Gümrük İdaresi, çakmak eşyasına ilişkin yapılan gümrük işlemlerinde ise Türkiye genelinde tek ihtisas gümrük müdürlüğüdür.
 
TS EN ISO 9001:2000 Kalite Yönetim Sistemi Belgesine sahip olan Ankara Gümrük, ticari hayatı bir hayli hareketli olan kentin çok önemli bir kurumudur.

ANKARA’NIN TİCARİ PROFİLİ VE GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ’NÜN KONUMU

Ankara Türkiye’nin ekonomisi açısından da önemli bir kenttir. Kara hava ve demiryolları açısından önemli bir kavşak noktası olan kent Türkiye’nin ihracatında da ithalatında da önemli bir paya sahiptir.

T.C Ticaret Bakanlığı verilerine göre Ankara’dan 2019 yılında yaklaşık 8.5 milyar dolarlık ihracat yapılmıştır. 2020’nin ilk 3 ayında ise yaklaşık 2 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirilen kentte ithalat da önemli bir yer tutmaktadır. 2019 yılı sonunda 11 milyar 187 milyon dolarlık ithalatın yapıldığı Ankara’da Ocak-Mart 2020 döneminde ise 2. 6 milyar dolarlık dış alıma imza atılmıştır.

Bu rakamlar Ankara Gümrük İdaresi’nin kentte yer alan diğer müdürlüklerle birlikte hayli yoğun bir mesaisinin olduğunu göstermektedir.

Ankara Gümrük Müdürlüğü de diğer idareler gibi Türk Gümrük Tarife Cetvelini, eşyanın menşeini, gümrük kıymetini, gümrük rejim ve formalitelerini taraf olunan anlaşmalara ve uluslararası uygulamalara uygun olarak düzenlemek ve uygulanmasını sağlamak, gümrük vergileri ile gümrüklerce tahsil edilen diğer vergi, fon ve mali yükleri tahakkuk ettirmek ve tahsil etmek gibi önemli görevleri yerine getirir.

ANKARA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ NEREDE?

Müdürlük, açılışı 2010 yılında dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan Ankara Lojistik Üssü’nde konuşlandırılmıştır.  Lojistik Üs, çoğunluğu Ankara merkezli 45 uluslararası nakliye firmasını içinde barındırmaktadır. Bu nedenle AGİ , “TIR gümrük Müdürlüğü“ olarak da bilinmektedir.

Ankara Gümrük’ün Lojistik Üs içinde olması ise işlemlerin hız kazanması açısından son derece önemlidir.   Müdürlükte işlemler hafta içi günlerinde 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilmektedir.  

Gümrük Müdürlüğü’nün açık adresi ise şöyledir: Ankara Lojistik Üssü İstanbul Yolu, 06980 Ankara/Türkiye.

Buraya Ankara’nın değişik noktalarından toplu ulaşım araçlarını kullanarak ulaşmak da mümkün. EGO’ya ait 555-2, 555-4 numaralı otobüs hatları  Gümrük yakınından geçmektedir.

ANKARA GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ İLETİŞİM

Ankara Gümrük Müdürlüğü ile iletişim kurmak için 0312 812 10 92-95 numaraları telefonunu yanı sıra 0312 812 10 96 numaralı faks da kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp