Trabzon Liman Başkanlığı | Konteyner Sorgulama | İletişim Bilgileri

Nakliye Artık Daha Kolay

Trabzon Liman Başkanlığı | Konteyner Sorgulama | İletişim Bilgileri

TRABZON LİMAN BAŞKANLIĞI

Trabzon Liman Başkanlığı Doğu Karadeniz’in en büyük ve geniş limanı olan Trabzon Limanı’nı uhdesinde barındırır ve bu liman ile ilgili iş ve işlemleri gerçekleştirir. Trabzon Liman Başkanlığı iletişim detayları ve bu limana gelen konteynerlerin takip işlemleri ise NakliyemKolay’da sizi bekliyor.

TRABZON LİMAN BAŞKANLIĞI VE LİMANIN ÖZELLİKLERİ

Trabzon Liman Başkanlığı İpek Yolu güzergahında olan, hem kentin hem de Türkiye’nin başta İran, Irak, Rusya ve Türki Cumhuriyetlere ulaşmasının ana yollarından biridir. Liman aynı zamanda söz konusu ülkelerin tüm Avrupa ve dünya pazarlarına ulaşmasını da sağlamaktadır. 

Liman ile ilgili düzenlemeleri ise Trabzon Liman Başkanlığı gerçekleştirmektedir.

BaşkanlıkHalkevi Sokak No:16 61100 Trabzon adresinde hizmet vermektedir. Buraya 0 462 326 85 55 numaralı telefon ya da trabzon.liman@uab.gov.tr e-posta adresinden ulaşılabilir. Liman Başkanlığı hafta içi 08.00-17.00 saatleri arasında açıktır.

Trabzon Liman Başkanlığının iş ve işlemlerini yürüttüğü Trabzon Limanı ise önceleri Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) tarafından işletilirken,  21 Kasım 2003 tarihinde Özelleştirme İdaresi tarafından özelleştirilmiş ve Albayrak Grubu tarafından 30 yıllığına işletme hakkı devralınmıştır.

Grubun Alport Trabzon Liman İşletmeciliği adlı şirketi tarafında işletilen limandaboşaltma-yükleme hizmetleri, terminal hizmetleri, pilotaj ve römorkaj hizmetleri, açık-kapalı alan kiralamaları, geçici depolama ve ardiye hizmetleri verilmektedir. Toplam 1525 metre rıhtım uzunluğu olan Trabzon Limanı’nın ortalama derinliği 2.5 metre ile 10 metre arasında değişmektedir.

TRABZON LİMANI’NIN HİNTERLANDI

Trabzon Limanı, Ortadoğu’ya özellikle de İran’a yönelik transit ticaretin en önemli noktalarından biriydi.  İran-Irak savaşı yıllarında, Trabzon Limanı’nın transit ticaret işlevi gelişirken günümüzde İran’a yönelik transit ticaret eski önemini büyük ölçüde kaybetmiştir. Ancak liman yönetimi İran ticaretinin canlandırmak için girişimlerde bulunmaktadır. Bu nedenle limanın hinterlandına Kafkas ve Orta Asya ülkelerinin dahil olabileceği öngörülmektedir.

Avrupa ve Asya’yı birbirine bağlayan Trabzon Limanı, yıllık 10 milyon ton yük elleçleme, 5 milyon ton depolama, 2 bin gemi kabul, 350 bin TEU konteyner elleçleme ve 300 bin TEU konteyner depolama kapasitelerine sahiptir.Liman özellikle hububatların  transit ticaretinde üs durumundadır. Trabzon’da işlenmiş mamul malzemeler konteynerlerle 116 ülkeye ihraç edilmektedir. İthalatta ise ilk sırada kömür gelmektedir.

Öte yandan liman 2017 yılında Trabzon Kurumlar Vergisi rekortmenleri listesinde 3. sırada yer almıştır. İskenderpaşa Mahallesi, Rıhtım Sokak, No:13 Trabzon adresinde faaliyet gösteren limana 0462 3776050 / 0462 3221004 numaralı telefondan da ulaşılabilir. Trabzon Limanı ile ilgili bilgiler ise http://trabzonport.com.tr/ sayfasından alınabilir. Ocak 2018’de halka arzı gerçekleştirilen Trabzon Limanı Borsa’da işlem görmektedir.

Trabzon Liman’dan kalkan konteyner hatları ise aşağıdaki gibidir: MSC: İstanbul+Poti+Trabzon servisi- Haftada 1 kez hizmet vermektedir. Lam Lyonel A. Makzume Vapur Acenteliği: Malta+İstanbul+Poti+Trabzon servisi- Ayda 2 kez hizmet vermektedir.

Limanın gemi hareketlileri ile ilgili anlık bilgilere de internet sitesinde yer alan “Gemi Programı” sekmesinden ulaşılabilir. Sekmeye basıldığında açılan sayfada limanda bekleyen gemiler, limandan ayrılan gemiler, gelmesi beklenen gemilerin adı, türü, bandırası, yanaşma ve ayrılma tarih ve saatleri ile ilgili detaylı bilgiye ulaşılabilir.

TRABZON LİMAN KONTEYNER SORGULAMA

Trabzon Liman konteyner sorgulama işlemi içinse NakliyemKolay’ın sunduğu konteyner sorgulama araçlarını kullanabilirsiniz. Bu hizmete faydalanmak için sorgulamasını yapmak istediğini konteynerin numarasının elinizde olması yeterlidir.

TRABZON LİMAN KONTEYNER TAKİP

Trabzon Liman konteyner takip yapılabilecek adreslerden biri de Ticaret Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu konteyner takip sayfasıdır. https://uygulama.gtb.gov.tr/KonteynerTakip/Site/Oturum/Giris  linkinden ulaşılabilecek olan sayfada işlem yapmak için de konteyner numaralarını bilmek yeterlidir. Bu bilgiyi gerekli alana girdiğinizde içinde size ait yük bulunan konteyner ile ilgili anlık bilgilere ulaşabilirsiniz. Konteyner ne zaman limana ulaşacak, siz yükü ne zaman teslim alabileceksiniz gibi önemli bilgileri takip işlemi sonucunda elde edebilirsiniz.

Ancak bakanlığın uygulaması ile Trabzon Liman konteyner takip  yapılacaksa sisteme girebilmek için kayıtlı kullanıcı olma zorunluluğu bulunmaktadır. Sisteme kullanıcı adı ve şifresi yazılarak girilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp