Uluslararası Nakliye Hizmeti | Lojistik Firmaları | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Uluslararası Nakliye Hizmeti | Lojistik Firmaları | NakliyemKolay

ULUSLARARASI NAKLİYE HİZMETİ

Uluslararası nakliye, ürünlerini yurtdışına pazarlamak isteyenlerin aradığı hizmetler içinde ilk sıradadır. Ürettikleri ürünlerin Türkiye’den yola çıkarak dünyanın öteki ucuna ulaşması ve kullanılmasını isteyenler, denizyolu, havayolu ya da kara yolu nakliye hizmetlerinden birini tercih ederek gönderim yapabilirler. Bu tercihte hız, güvenlik,  ulaşılabilirlik gibi etkenler öne çıkar.

 ULUSLARARASI NAKLİYE NEDİR?

Malların bir ülkeden bir başka ülkeye taşınması uluslararası nakliye olarak tanımlanmaktadır. Ülkelerin ihraç malları, uluslararası nakliye faaliyetleri kapsamında taşınırken, ithalata konu olan ürünlerin diğer ülkelerden getirilmesi de aynı yolla olmaktadır.

ULUSLARARASI NAKLİYE HİZMETİ

Uluslararası nakliye hizmeti, nakliye firmaları tarafından filolarında bulunan gemiler, tırlar ya da uçaklar ile verilir. Bu sayede bugün Türkiye’de üretilen bir kazak kısa süre içinde kışın en sertinin yaşandığı Kanada’da bir gencin üzerinde olabilir. Ya da çileğin en güzel kokulusu İzmir ‘den yüklenir kasalara ve kısa bir süre içinde Rusya’da bir ailenin yemek masasında yerini alabilir.

Uluslararası nakliye hizmeti verecek olan şirketler gönderinin türüne göre uzmanlaştıkları gibi, gönderinin rotasına göre de uzmanlaşabilirler. Ortadoğu’ya giden nakliye şirketleri ile Avrupa’ya taşıma yapan şirketler birbirinden farklı olabilmektedir. Zira taşıma yapılan bölgeler kendi içlerinde değişik özellikler göstermekte ve farklı hizmetler söz konusu olabilmektedir.

ULUSLARARASI TAŞIMACILIK TÜRLERİ

 Uluslararası taşımacılık faaliyetleri farklı ulaşım modları ile gerçekleştirilir. Karayolu taşımacılık, denizyolu taşımacılık ve havayolu ile ürünler kısa süre içinde yer değiştirir ve bugün İstanbul’da olan bir yük havayolu ile kısa bir süre içinde Avustralya’da olabilir. Ya da yakın bir coğrafya söz konusu ise örneğin Yunanistan, Bulgaristan, İran, Irak gibi yakın komşularımızdan birine yük gönderilecekse karayolu taşımacılık rahatlıkla kullanılabilir. Veya denizyolunun güvenli ve nispeten daha ucuz hizmeti alınarak, deniz taşımacılığı ile Made in Turkey etiketi taşıyan ürünler dünyanın herhangi bir yerine ulaştırılır. 

KARAYOLU TAŞIMACILIK

Karayolu taşımacılık Türkiye’nin ihracatı genellikle yakın Avrupa Birliği ülkeleri yoğunluklu olduğu için sıklıkla tercih edilen taşımacılık şeklidir. Gerek yurt içi,gerekse de yurt dışı taşıma faaliyetleri ağırlıklı olarak karayolu ile gerçekleştirilir. TIR vb. karayolu araçlarına yüklenen mallar bir yerden başka bir yere taşınır.

Özellikle kısa mesafeler için kullanıldığında verimli bir yol olan karayolu taşımacılığı uzun mesafelerde kullanıldığında istenilen sonuçları vermeyebilir. Ancak aktarmasız bir taşıma şekli olması itibariyle güvenlidir, yaygın karayolu ağı ile kapsama alanı geniştir, deniz yolu taşımacılık faaliyetine göre hızlı, hava yolu taşımacılık işlemlerine göre ucuz olması tercih edilirliğini artırmaktadır. Küçük çaplı yüklerde havayolu ile rekabet eden karayolu taşımacılığı, büyük çaplı yüklerde de denizyolunun en ciddi rakibidir.

DENİZYOLU TAŞIMACILIĞI VE ULUSLARARASI NAKLİYE

 Denizyolu taşımacılığı, uluslararası nakliye şekillerinden biridir. Yüklerin gemiler aracılığı taşındığı bu taşıma faaliyeti ağırlıklı olarak limandan limana şeklinde gerçekleşir.

Denizyolu taşımacılığı uluslararası taşıma faaliyetleri söz konusu ise yüksek tonajlı ürünlerin en ucuz taşınma yoludur.

Denizyolu taşımacılığı denilince akla hemen konteyner taşımacılığı gelmektedir. Konteyner yüklerin içine konulduğu belli ölçüleri olan “Kutu”lardır. Konteynerlere yüklenen ürünler,  konteyner gemiye yüklendikten sonra bir daha ellenmez. Bu nedenle denizyolu ürünlerin en güvenli taşıma şekillerinden biri olarak kabul edilir. Denizyolu taşımacılığı bu açıdan bakıldığında hassas ürünlerin taşınması için de son derece uygundur. İhraç ya da ithal malların gemilere yüklenmesi ile başlar, varış adresi olan limana ulaşılması ile tamamlanır. 

Deniz yolu taşımacılık faaliyetleri özellikle fiyat avantajı ile öne çıkar. karayoluna göre 7 kat daha ucuzdur. Tek seferde en yüksek malın taşınmasını sağlayan taşımacılık şekli olarak öne çıkan denizyolunun dezavantajı ise hava ve kara yoluna göre daha uzun sürmesidir.  Örneğin hava kargo ile en geç 3 iş günü içinde ulaşılabilen ve teslimat yapılabilen Avustralya ya da Yeni Zelanda’ya deniz yolu ile ulaşmak 45 günü bulmaktadır.

 HAVA KARGO

 Havayolu kargo ise havayolu yük taşımacılığının bilinen en yaygın şeklidir. Bu yol uluslararası nakliye hizmetinin en hızlı halidir. Kargo uçakları ya da yolcu uçaklarının kargo bölümlerine konulan yurtdışı ihraç ya da ithal ürünleri varış adresine 1-3 iş günü içinde teslim edilir. Kapsama alanı en geniş taşıma şekillerinden biridir.

Havayolu taşımacılığı hızlı olması ile öne çıkar ve değerli, aynı zamanda da  çabuk bozulabilecek ürünlerin taşınması için en uygun yoldur. Özellikle denizyolu taşımacılığının yetersiz kaldığı, karayolu ulaşımın da çok uzun zaman aldığı durumlarda hava yolu taşımacılığı ön plana çıkmaktadır.

Zamanın kısıtlı olduğu durumlarda taşımacılık yapılacaksa ve gönderilecek ürün de görece olarak değerli bir ürünse; daha hızlı bir yol olduğu için havayolu tercih edilir ama en pahalı taşıma modudur.

Hava kargo, havalimanlarının dünyanın her yerinde çoğalması, kargo uçak filolarının her geçen gün genişlemesi sonucunda tercih edilirliği her geçen daha da artan uluslararası nakliye şekli olması itibariyle de öne çıkar.

ULUSLARARASI NAKLİYE İLE LOJİSTİK FİRMALARI

 Uluslararası nakliye ile lojistik firmaları, söz konusu taşıma yollarının birini ya da hepsini bir arada kullanarak taşıma yapabilirler. Sadece karayolu denizyolu ya da havayolu taşımacılığı konusunda uzmanlaşmış firmalar olduğu gibi, bu 3 taşımacılık şeklini birbiri ile entegre şekilde kullanan firmalar da vardır. Üretim noktasından karayolu taşıma araçları ile alınıp limana getirilen ve konteynere yüklenen ürünler, varış limanında havalimanına götürülüp nihai adresine uçaklarla da ulaştırılabilir. Veya karayolu ile alınan ürünler denizyolu ile taşınıp varış noktasına yine karayolu taşıma araçları ile ulaştırılabilir.  

 YÜK KONTEYNERİ FİYATLARI

 Yük konteyneri fiyatları uluslararası nakliye deniz ve karayolu ile yapılacaksa önem kazanan bir konudur.

Yük konteynerleri, yük taşınan konteynerlerdir. Kapasitelerine ve içinde taşınacak yükün niteliğine göre farklı çeşitleri vardır. Konteynerin kapasitesi ve yükün niteliğine göre olan özellikleri de yük konteyneri fiyatları üzerinde etkili olan iki önemli faktördür.

Örneğin 20’lik yük konteyneri fiyatları 2. elde 2020 yılı için ortalama 10 bin liradan başlamaktadır. Bu rakam konteyner üreticisinden alındığında biraz daha yüksek olmaktadır. Üreticisinden alınan 20’ik bir yük konteyneri için 20 bin TL ve üzeri ödeme yapmak gerekir.  

40’lık standart konteynerler ise taşıma kapasitesi hacim olarak daha fazla olduğu için ortalama 2. elde 12 bin 500 TL ile 15 bin TL arasında bir fiyatla satılmaktadır. 40’lık yük konteynerinin sıfırının fiyatı ise ortalama 33 bin TL’dir.

Diğer konteyner türlerinde de fiyatları konteynerin taşıma kapasitesi ve taşınacak yükün ne olduğuna göre belirlenmektedir. Taşınacak yük çabuk bozulacak bir ürün ise konteynerin özellikleri ona göre belirleneceği için uluslararası nakliyenin fiyatı da yükselecektir.

NAVLUN HESAPLA

Navlun hesapla kısmı uluslararası nakliye işleminin   en önemli kısmıdır. Yükün bir ülkeden diğer bir ülkeye ne kadar ücret karşılığı gönderileceğini yapılacak navlun hesaplama ile ortaya çıkar.

Navlun hesaplama aşamasında hem taşıma modu hem de taşınan yükün niteliği önemlidir. Her malın her taşıma şeklindeki navlun bedeli aynı değildir.

Navlun sözlük anlamı itibariyle denizyolu taşımacılığında gemiye alınan yüklerin taşınması karşılığında alınan ücrettir. Navlunun ne kadar olacağını belirleyen bazı parametreler vardır.  Eğer yük bir konteyneri doldurmuyorsa ağırlık ve hacim, hesaplama işleminde önemli etkenler arasında yer alır. Ayrıca hatların işleyişi, transit süresi, konteyner özelliği gibi etkenler de hesaplama sırasında önemlidir. Yoğun çalışılan hatlarda daha uygun fiyatlar söz konusu olacaktır.

Konteyner çeşidi de fiyat üzerinde etkilidir. 20’lik ile 40’lık konteynerde taşınacak yük için farklı ücretler ödenecektir. Ayrıca malın gönderildiği ülkenin uzaklığı ve dolayısıyla yolculuğun süresi de navlun hesaplama da etkilidir.

Öte yandan dönüş yükü olup olmaması da navlun fiyatında etkilidir. Eğer gemi dönüş için yük bulamazsa navlun daha yüksek olacaktır.

100’den fazla ülkeye parsiyel ya da full konteyner için navlun hesaplamayı NakliyemKolay’ın navlun hesaplama programı ile yapıp, talep oluşturabilirsiniz.

Bu işlemi NakliyemKolay’ın ana sayfasında yer alan “Navlun Hesaplama” butonuna basarak başlatabilir ve uluslararası nakliye yapmak için ne kadar ücret ödemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.    

NAKLİYEMKOLAY’LA ULUSLARARASI NAKLİYE

NakliyemKolay ile uluslararası nakliye gönderenler için kolay bir iş halini alıyor. Bir DRN Lojistik markası olan NakliyemKolay, uluslararası gemi programları ile gerçekleştirdiği partnerlik anlaşmaları ile yüklerinizi güvenli ve en hızlı şekilde varış adresine ulaştırıyor. Varış adresi ister en yakındaki ülkeler olsun isterse de dünyanın öteki ucu olsun, NakliyemKolay ile adresine ulaşmayacak hiçbir yük yok…

 Denizyolu ile gidemeyecek yüklerin karayolu ile taşınmasını da sağlayan NakliyemKolay,  hız gerektiren, değerli yüklerin taşınmasını ise hava kargo ile uluslararası kargo firmaları ile yaptığı anlaşmalar çerçevesinde gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp