OOCL Denizyolu Taşımacılık | Gemi Programı | Takip İşlemleri | İletişim

Nakliye Artık Daha Kolay

OOCL Denizyolu Taşımacılık | Gemi Programı | Takip İşlemleri | İletişim

OOCL DENİZYOLU TAŞIMACILIK

OOCL Shipping, Hong Kong merkezli olup, 70 ülkede ofisleri buluna uluslararası konteyner taşımacılığı şirketidir.

Dünyanın 7. büyük konteyner taşımacısı olarak faaliyetlerine devam eden OOCL Türkiye’de de ofisleri ve acenteleri kanalıyla Türk ihracatçısına hizmet vermektedir.

OOCL gemi programı, tracking, cut off, schedule, iletişim ve daha fazlası NakliyemKolay’da.

 OOCL SHIPPING KONTEYNER PAZARININ EN BÜYÜKLERİNDEN

OOCL Shipping dünya konteyner pazarında 100 konteyner gemisi ile 655 bin TEU taşıma kapasitesi ile yaklaşık yüzde 3 pazar payına sahip denizyolu taşımacılık şirketidir.

Merkezi Hong Kong’da olan şirketin adının açılımı ise  “Orient Overseas Container Line”dır. 

2017 yılında Çin Lojisitk devi COSCO tarafından satın alınan şirket müşterilerine Asya, Avrupa, Afrika, Amerika ve Avustralya’yı kapsayan entegre taşımacılık hizmeti vermektedir. Şirket Hong Kong Borsası’nda da işlem gören bir şirkettir.

Orient Yurtdışı Konteyner Hattı olarak da bilinen OOCL 70 ülkede ofisleri bulunan kapsama alanı oldukça geniş bir taşımacılık devidir.

1947 yılında Orient Denizaşırı Hattı olarak kurulan OOCL Shipping 1969’da Pasifik üzerinden konteyner ile yük taşıması yapan ilk Asya merkezli nakliye hattı olarak öne çıktı ve adı daha sonra adı Orient Overseas Container Line olarak değiştirildi.

OOCL SHIPPING GUİNNES REKORLAR KİTABINDA

Daha sonra  Furness Withy, Houlder Brothers, Manchester Liner, PSNC, Alexander Shipping gibi bazı konteyner hatlarını da bünyesine katan OOCL, 2015  yılında filosuna katmak üzere 20.150 TEU kapasiteli 6 konteyner gemisi sipariş etti.Bu gemilerden ilki  Mayıs 2017’de tamamlanırken, şirket bu sayede Guinnes Rekorlar kitabına da girdi. OOCL Hong Kong adını taşıyan gemi 21 bin TEU kapasitesi ile dünyanın en büyük konteyner gemisi unvanını aldı. 

Temmuz 2017’de ise OOCL Shipping Çin firması COSCO bünyesine katıldı. OOCL’nin çatı şirketi OOIL’nin yüzde 68.8’nin COSCO Shipping – Shangai Port Group Konsorsiyuma geçmesi ile OOCL’in kontrolü COSCO Shipping’e devredilmiş oldu.

Bu devre gerekçe olarak ise OOCL’in büyük konteyner operatörleri ile rekabet edecek sermaye tabanı olmaması gösterildi.

Şirket 2020’nin ilk çeyreğinde de her biri 23 bin TEU’luk 5 adet gemi siparişi verdi. Bu gemilerin 2023 yılının ilk ve dördüncü çeyreği arasında tamamlanıp şirkete teslim edilmesi planlanıyor. Gemiler için 778 .4 milyon dolarlık yatırım yapılacak. Söz konusu gemiler COSCO tersanelerinde inşa edilecek.

OOCL GEMİ PROGRAMI

OOCL gemi programına firmanın internet sitesinden ulaşmak mümkün. Böylece hangi geminin ne zaman yola çıkacağını, yük yükleme ve boşaltma zamanları öğrenilebilir ve iş programı bu bilgiler ışığında düzenlenebilir. Günlük olarak güncellenen gemi programı ile dünyanın herhangi bir yerine yük gönderilebilir.

OOCL PORT TO PORT

OOCL port to port hizmet veren konteyner operatörlerinden biridir. Port to port limandan limana anlamına gelmektedir.  Nakliye için OOCL’yi kullanacak olanlar istekleri doğrultusunda limana getirdikleri yüklerinin gemiye yüklenmesini sağlar ve varış limanında söz konusu ürünleri yeni sahibi teslim alır.

Öte yandan ıntermodal taşımacılık yapan şirket tüm araçları, besleyici hizmetleri, gemiler, kamyonlar ve blok trenleri kullanarak kıtalar arasında kesintisiz bağlantılar da sunar. Örneğin OOCL’nin Avrupa intermodal bağlantı ağı, Avrupa çapında 40 büyük limanı kapsamaktadır.

OOCL KONTEYNER TAKİP

OOCL tracking, konteynerinizin dünya haritasındaki mevcut konumunu belirlemenize ve limanı ve limanda geçirilen süreyi belirlemeye izin verir. OOCL container tracking ile yükünüzü taşıyan gemi ve konteynerin varış limanına ulaşma anını en yakın sonuçla öğrenme imkanınız var.

Konteyner takibi yapmak için firmanın internet sitesindeki konteyner takip bölümünü kullanmanız gerekiyor.  Buraya geldiğinizde konteyner numarası ya da konşimento numarası yazarak konteynerinizi taşıyan geminin o an için nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Konteyner takip dahil tüm işlemlerinin yapmak için “My OOCL Center” sekmesi de kullanılabilir. Bunun için sadece üye olmak yeterli.

Akıllı telefonlara indirilen OOCL aplikasyonu ile de konteyner takibi yapılabilirken, konteyner tracking işlemini NakliyemKolay’ın takip araçlarını kullanarak yapmak da mümkün. Bunun için de elinizde sadece konteyner numarası olması yeterli.

OOCL TÜRKİYE 2012’DEN BU YANA FAALİYETTE

OOCL Türkiye’de de kendi ofis ve acenteleri ile faaliyet gösteriyor. İstanbul’da kendi ofisini 1 Ocak 2012’de açan OOCL Shipping’in İzmir ve Mersin acenteleri ise firmanın temsilcisi  Dabkovic Deniz Acenteliği Nakliyat ve Tic A.Ş’nin bünyesinde faaliyette. Firmanın Türkiye’de acente açarken denizyolunun kullanım oranlarını ve limanların  işlekliğini göz önüne almıştır.

OOCL İLETİŞİM BİLGİLERİ

OOCL iletişim bilgilerine, firmanın kapsama alanı içindeki herhangi bir limana yük göndermek isteyenlerin ihtiyacı olacaktır. Firmaya ulaşmak için OOCL telefon numarası ve adres bilgisi gerekecektir.

Firmanın Türkiye ofisi İstanbul’da hizmet vermektedir. Adresi ise;

OOCL Gemi Acenteliği Hizmetleri ve Ticaret A.Ş.
Rüzgarlıbahçe, Yeni Parseller Mevkii, Yesa İş Merkezi, Blok1, Kat:7 D:15 34805 Kavacık-İstanbul’dur.

Şirketin telefon numarası 0 850 220 09 38, faks numarası ise  216 693 01 30’dur
Ofisin çalışma saatleri ise hafta içi günleri 08.30-17.30’dur.

OOCL Shipping İzmir acentesinin iletişim bilgileri ise aşağıdaki gibidir:

Inchcape Shipping Services Deniz Acenteliği Nakliyat ve Tic. A.Ş.
İsmet Şen İş Merkezi, 1476-1 Sokak, No:3 Kat:1 Daire:3, Konak, Alsancak, İzmir
0 232 489 00 33’dür.

​Türkiye’nin en işlek konteyner limanlarından olan Mersin’de de acente açan firmaya ulaşmak için;

Umat Plaza, Yenimahalle, İsmet İnönü Bulvarı, No:54, Kat:2, D:8, Akdeniz, Mersin adresi kullanılabilir.
Hafta içi günleri 08.30 -17.30 saatleri arasında hizmet veren acentenin telefon numarası 0 324 231 79 08’dir.

OOCL Türkiye’de Kumport, Marport, Evyapport ve Yılport limanlarını faal olarak kullanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp