Yılport Limanı | VGM | Konteyner | Gemi Takip | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Yılport Limanı | VGM | Konteyner | Gemi Takip | NakliyemKolay

YILPORT LİMANI | VGM | KONTEYNER | GEMİ TAKİP

Yılport Limanı Türkiye’deki özel limanlar arasında hem ülkede hem de yurtdışında çok sayıda terminali bulunan limanlardan biridir. Liman, Yılport Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Holding, Sedef Limanı’nın 2004 yılında, Alemdar Limanı’nın da 1 Ocak 2005’de satın alınarak YILPORT Konteyner Terminali ve Liman İşletmeciliği, A.Ş. çatısı altında birleştirilmesiyle limancılık operasyonlarına başladı. 

Yıldırım Grubu’nun liman ve konteyner terminal operasyonlarını tek bir çatı altında birleştirmek için Ağustos 2011’de kurduğu YILPORT Holding A.Ş. Türkiye dışında İsveç, Norveç, Portekiz, İspanya, Ekvador, Peru ve Malta terminalleri ile Drewry 2017 sıralamasında, dünyanın en büyük 12. terminal terminal operatörü unvanını almıştır.

2018 yılında 10 milyon TEU konsolide konteyner kapasitesi olan Yılport 2025’te 33.75 milyon TEU kapasiteye ulaşma hedefinde.

Bu yazıda ise Yılport Limanı‘nın Türkiye terminallerini mercek altına alacağız.

YILPORT LİMANI NEREDE

Yılport Limanı nerede sorusu cevaplanması gereken ilk soru. Yılport limanları hepsi Marmara bölgesindedir ve Yılport ana terminal Gebze Dilovası’nda bulunmaktadır. Ana terminal Dilovası OSB 1. Kısım Göksu Cad. No: 18 41455 Kocaeli Türkiye adresinde yerleşiktir.

YILPORT İLETİŞİM 

Yılport iletişim için 0 262 679 76 00 numaralı telefon,  0 262 754 82 10 faks kullanılabilir ya da [email protected]  adresine mail atılabilir.

YILPORT LİMAN MERKEZLERİ

Yılport liman merkezleri konteyner, Ro-Ro,genel kargo, dökme yük ve sıvı yük hizmeti veren terminallerdir.  Bu terminaller,

  • Yılport Gebze
  • Yılport Solventaş
  • Yılport Gemport
  • Yılport Rotaport

Gebze Yılport konteyner, genel, dökme ve sıvı taşımacılığı hizmeti vermektedir.  İç konteyner terminalleri, depolar, depolar ve lojistik merkezleri tarafından desteklenen Yılport Dilovası Türkiye’nin en büyük endüstriyel hinterlandı olarak konumlanıyor.

1465 metre iskele uzunluğuna sahip olan Gebze Yılport, yıllık 1 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahiptir.

Yılport Solventaş; sıvı yük terminalidir ve şu an Türkiye’nin en büyük sıvı terminali haline gelmiştir. İskele uzunluğu 508 metre olan Solventaş yıllık 4 milyon metreküp yük kapasitesine sahiptir. Terminalde 217 tank bulunmaktadır. Solventaş terminali de Gebze Dilovası’nda faaliyet göstermektedir.

Yılport Gemport ya da Yılport Gemlik,  Yılport Holding’in Bursa Gemlik’te konuşlanan terminalidir. 2 bin 24 metre iskele uzunluğuna sahip olan Gemport yıllık 1 milyon 600 bin TEU konteyner elleçleme kapasitesine sahiptir. Gemport’un 42 bin metrekaresi kapalı, 95 bin metrekaresi açık olmak üzere toplam 137 bin metrekarelik antrepo alanı vardır.  Bu terminal beyaz eşya, otomotiv, makina, yedek parçalar, tekstil, mobilya, mineral ve mermer gibi stratejik sanayi alanlarına en yakın liman olma özelliğini de taşımaktadır. Gemport’ta konteyner, ro-ro, genel, dökme ve sıvı yük taşıma hizmetleri verilmektedir.

Yılport Rotaport, Kocaeli Yarımca’da hizmet veren terminaldir.745 metre iskele uzunluğuna sahip terminal İstanbul’a 85 kilometre uzaklıkta olması ve çelik, hububat, çimento ve mineral sanayi alanlarındaki en büyük sanayi şirketleri için çeşitli kuru dökme ve genel kargo hizmet vermesi ile öne çıkmaktadır. genel kargo ve dökme yük taşımacılığı yapılan terminalde ayrıca 35 bin metrekarelik bir antrepo da vardır.

YILPORT KONTEYNER

Yılport konteyner hizmetlerini Türkiye’deki 4 terminalinden ikisinde vermektedir. Gebze ve Gemport termnallerinde konteyner taşımacılığı yapan Yılpot bu iki limanda toplam 2 milyon 600 bin TEU konteyner elleçleme imkanına sahiptir.

Bu nedenle Yılport’a gelecek yükler için konteyner giriş sorgulama işlemi muhakkak yapılmalıdır, aynı şekilde gönderilecek yükler için de konteyner çıkış sorgulanabilir. Yılport kapı giriş ve Yılport kapı çıkış işlemleri söz konusu ise dikkate alınması gereken hususlar vardır. Özellikle kapı çıkış işlemlerinde öncelikle gümrük işlemlerinin bitirilmesi gerekmektedir.

YILPORT ARDİYE 

Yılport ardiye hizmeti de veren limanlar arasındadır. Gebze’de 16 bin  metrekarelik antreposu bulunan liman, gümrük işlemleri sırasında yüklerin ardiyede  beklemesi gerekiyorsa, bu antrepolarda yükleri gümrükten çekilene kadar bekletmektedir. Yılport liman işletmeleri Ardiye hesaplama aracı ile müşterilerinin ne kadar ücret ödeyeceğini aşağı yukarı bilmesine de imkan vermektedir. Ardiye hesaplama için online hizmetler sekmesindeki “Ticari işlemler” bölümüne girmek, burada ardiye hesaplamayı seçmek ve açılan sayfada istenen bilgileri eksiksiz ve doğru vermek gerekmektedir.

YILPORT VGM HİZMETİ

Yılport VGM hizmeti de vererek müşterilerinin işlerini kolaylaştırıyor. Doğrulanmış Brüt Ağırlık, (DBA) olarak kısaltılan ve İngilizce’si Verified Gross Mass (VGM) 1 Temmuz 2016’dan itibaren tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de yürürlüğe girmiştir. Bu nedenle deniz taşıma şirketlerine gemilere yüklenme öncesinde, belirlenen cut off süresine göre, VGM belgesinin sağlanması gerekmektedir. Aksi halde konteynerlerin gemiye yüklenmesi mümkün değildir.

Yılport VGM online işlemler kapsamında talep oluşturarak hesaplatılmaktadır. Talep oluşturmak için n konteyner numarası ve vergi numarası girilip talep oluşturması gerekmektedir. Talep oluştuktan sonra Yılport VGM hesaplamayı yaptırmaktadır.

YILPORT KONTEYNER TAKİP 

Yılport Limanı konteyner takip, limanın internet sitesindeki “Online İşlemler” menüsünde bulunan ‘konteyner ara’ sekmesinden gerçekleştirilir. Sekmeye girildiğinde ekrana gelen kutucuğa konteyner numarasının yazılması bu işlem için yeterli olacaktır. Bir seferde en fazla 60 konteyner araması yapılabilirken, aranacak konteyner numarası birden fazla ise aralarına virgül koymak gereklidir. Konteyner takip Yılport gemi izleme şeklinde de yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp