Konteyner Taşımacılığı Yapan Firmalar 2020 | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Konteyner Taşımacılığı Yapan Firmalar 2020 | NakliyemKolay

KONTEYNER TAŞIMACILIĞI YAPAN FİRMALAR

Konteyner taşımacılığı yapan firmalar Türkiye’nin ihraç yüklerini dünyanın dört bir yanına ulaştırdıkları gibi, ithal edilen ürünleri de Türkiye limanlarına getirmektedirler. Türkiye’de hem yerli hem de yabancı menşeli konteyner taşımacılığı yapan firmalar bulunmaktadır.

KONTEYNER TAŞIMACILIĞI NEDİR?

Konteyner taşımacılığı, çeşitli özellikteki konteyner türleri ile yapılan taşımacılıktır. Standart ölçülerde üretilen bu “Kutu”lar yük içine konulduktan sonra, gemiye aktarılır ve gemi dünyanın herhangi bir noktasına doğru yelken açar. Konteyner taşımacılığı özellikle güvenlik açısından sunduğu avantaj ile diğer taşıma modellerine göre tercih edilirliği daha üst noktada olan bir taşıma şeklidir. 

Özellikle Asya, Amerika ve Afrika gibi uzak ve deniz aşırı ülkelerle yapılan ticaretin toplam hacminin yüzde 98’i denizyolu ve konteyner taşımacılığı ile yapılmaktadır.

Türkiye’nin ihracatı açısından ise özellikle Avrupa pazarına karayolu ile olduğu kadar deniz yolu ile ulaşmak isteyenler de bu limanları tercih etmektedirler. Ülkemizin ithal ettiği ürünlerin pek çoğu da satın alındıkları ülkelerden denizyolu ile ülke sınırlarına girmektedir.

Hem ihraç hem de ithal ürünlerin hareketliliğinde en büyük payı ise konteyner taşımacılığı yapan firmalar almaktadır.

KONTEYNER TAŞIMACILIĞI YAPAN FİRMALAR 2020

Konteyner taşımacılığı yapan firmalar arasında Türk firmaları olsa da bu firmalar ağırlıklı yabancı menşeli firmalardır.

Çin, Danimarka, Almanya, İsviçre, Tayvan, Güney Kore, Fransa, İtalya gibi ülkelerin firmaları dünya denizlerinde yol alıp konteyner taşımacılığı yapmaktadırlar.  Türkiye de konteyner taşımacılığı yapan firmaları ile bu sektörde yer almakta ve dünya devleri ile rekabet etmektedir.

Bu firmaların listesi ise aşağıdaki gibidir:

 • Maersk Danimarka firması olan Maersk 1904 yılından bu yana hizmet veriyor.  Şirket şu anda yaklaşık 19, 00.000 TEU kapasiteli yaklaşık 500 konteyner gemisi filosuna sahip.
 • MSC İsviçre-İtalyan uluslararası şirketidir. Dünyanın tüm büyük limanlarında faaliyet gösteren şirket konteyner gemisi kapasitesi bakımından dünyanın ikinci büyük hattıdır.
 • CMA- CMG Fransız firması. Şu anda, dünya çapında 150’den fazla rotada faaliyet gösteriyor ve 350’yi aşkın gemiden oluşan bir filoya sahip.
 • Hapag Llyod Alman merkezli Hapag-Lloyd, Hamburg-Amerikan hattı ile Kuzey Alman şirketi Lloyd arasındaki birleşme sonucu 1970 yılında kuruldu. Bugün 5 milyon konteynere hizmet veren 130’dan fazla gemiye sahip.
 • Evergreen1968 yılında Çin’de kuruldu 160’dan fazla gemiye sahip olan şirket konteyner taşımacılığı yapan firmalar arasında önemli bir yere sahip.
 • Yang MingMerkezi Tayvan’da bulunan şirket 1972’de kuruldu.  84 adet konteyner gemisinden oluşan bir filosu vardır. Türkiye’de Arkas ortaklığı ile kurulan şirket aracılığı ile hizmet vermektedir.
 • Hanjin Güney Koreli bir şirket olan Hanjin Denizcilik Şirketi, dünyanın en büyük Asya kargo şirketlerinden biridir. 60 gemiden oluşan bir filosu vardır.
 • Cosco Çin Okyanus Nakliye Şirketi 150 konteyner gemisinden oluşan bir filoyla 40 ülkede hizmet veriyor.
 • CSCL- Şangay merkezli bir şirket 1997 yılında kuruldu.
 • OOCL Orient Yurtdışı Konteyner Hattı, yaygın olarak OOCL olarak bilinen, bir Hong Kong konteyner şirketidir. 70 ülkede ofisleri bulunmaktadır.
 • APL Singapur Orient Shipping Lines’a yardımcı bir şirket olan APL, 1848 yılında kuruldu. Şirketin gemilerinde ekstra büyük konteynerleri başarıyla kullanan ilk şirkettir.
 • NYK   Japonya merkezli NYK’nin kuruluşu 1870’lere kadar uzanmaktadır ama şirket, 20. yüzyılın ortalarına doğru konteyner taşımacılığına başlamıştır.

Her biri farklı bir ülkede kurulmuş bu firmaların yanı sıra Türk firması olup konteyner taşımacılığı yapan firmalar da vardır. Bunların ne önemlileri ise şöyledir:

ARKAS LINE-

EMES Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. ülkemizin ilk Türk bayraklı konteyner hat taşımacılığını gerçekleştirmek amacıyla Temmuz 1996’da kurulmuştur. Ticari unvanı 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle “Arkas Konteyner Taşımacılık A.Ş.” olarak değiştirilen EMES Denizcilik ve Nakliyat A.Ş., “Arkas Line” marka adıyla hizmetlerine devam etmektedir.

Arkas Line, 23 konteyner gemisi ile Karadeniz, Akdeniz ve Batı Afrika limanları arasında düzenli hat taşımacılığı yapıyor.

TURKON LINE:

Turkon 1997 yılında kuruldu. Türkiye’den tek direkt ABD servisinin yanı sıra, Doğu Akdeniz servisi İsrail-Mısır-Lübnan ve Kıbrıs’ı kapsayan Doğu Akdeniz servisi, Kuzey Avrupa servisi, Batı Akdeniz servisi ve Karadeniz servisi ile hizmet vermektedir.

MEDKON:

2009 yılında kurulan şirket kendisine ait 6 gemi ve işletmekte olduğu kiralık gemilerle birlikte, 12 bin TEU’luk konteyner parkı ve 40 bin metrekarelik depolama tesisine sahiptir. Şirket Türkiye, Mısır, Libya, Tunus, Cezayir, Fas, Arnavutluk, Romanya, Yunanistan ve İspanya limanlarına haftalık servis vermektedir.

NAKLİYEMKOLAY’DAN HİZMET ALIN İŞİNİZ KOLAYLAŞSIN

Dünyanın neresine olursa olsun göndereceğiniz bir yük varsa, armatör firmalara ulaşmanın zorluğunu yaşamamak için NakliyemKolay’dan hizmet alın. Böylece konteyner taşımacılığı yapan bütün firmalara aynı anda ulaşma imkanınız doğacağı gibi daha ekonomik fiyatlarla gönderim yapmanız da mümkün olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp