Cut Off Nedir | Cut Off İşlemleri | NakliyemKolay

Nakliye Artık Daha Kolay

Cut Off Nedir | Cut Off İşlemleri | NakliyemKolay

CUT OFF İŞLEMLERİ

Cut Off, uluslararası taşımacılıkta kullanılan terimlerden biridir. Özellikle denizyolu taşımacılığı söz konusu ise sık sık kullanılan bu terim, kullanım yerlerine göre değişik anlamlara gelmektedir.

CUT OFF NE DEMEK?

Cut off genel itibariyle herhangi bir işleme izin verilen son süre anlamına gelmektedir. Yani konteynerin teslim edilmesi için tanınan son süre de, beyannamenin teslim edilmesi için verilen son süre anlamında da kullanılmaktadır. 

Bu terim kullanım yerlerine göre değişiklik gösterir. Konteyner, Beyanname ve Talimat cut off gibi türleri vardır. 

Konteyner cut off: Konteynerin ihracatçılar ya da yük sahibi tarafından, yükleme limanı içindeki terminale teslim edilmesi için tanınan son süre anlamına gelmektedir. Yani geminin kalkışından önce yükün terminale son teslim tarihi ve saatidir aynı zamanda yükün fiziki olarak limanda hazır olmasının gerektiği en son süreyi ifade etmektedir. Bu süre geminin geliş tarihine göre belirlenir. Bu tarihe göre de konteynerde geminin kalkış tarihinden 2- 7 gün öncesi olabilmektedir.  Bu süre, taşımayı yapan konteyner hattı tarafından belirlenmektedir.

Özellikle ihracat yükü alan gemilerde son teslim süresinin kaçırılması, yüklemenin yapılamamasına ve dolayısıyla da yükün gönderilememesine neden ya da ekstra ödemelerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamak için söz konusu bu süreye süresine mümkün mertebe uyulmalı ve yük zamanında limanda hazır edilmelidir.

Beyanname cut off: İhracatçı beyannamesinin taşımayı üstelenen firmanın liman içindeki ofisine teslim edilmesi için tanınan son süre anlamındadır. Bu süre genellikle konteyner son teslim süresinin 4 mesai saati sonrasıdır.

Talimat cut off: İhracatçının hazırladığı konşimentonun taşımacıya teslim edilmesi için tanınan son süredir. Genellikle bu süre, beyanname teslim saatinden 6 mesai saati öncesidir.

FCL Delivery cut off ne demek sorusunun cevabı için öncelikle FCL’in açıklamasını yapmak gerekmektedir. FCL – Full Container Load yani konteynerin tek bir firma ya da kişi tarafından kullanılması anlamındadır. Bu durumda FCL delivery cut off da tamamı aynı firma tarafından kullanılacak konteynere, yüklenecek malın son telsim tarihi anlamına gelmektedir.

Ayrıca bu 3 süre dışında bir de konteyner dönüş tarihi vardır. Bu terim de yüklemesi yapılan konteynerin yükleme limanına giriş yapabileceği son tarihi belirtmektedir.

CUT OFF ÖRNEK TARİHLERİ

Açıklamasını yaptığımız bu terimlerin uygulama örneklerini CMA-CGM konteyner hattından verelim.

Kumport – Novorosisk limanları arasında taşıma yapacak olan Türkiye bayraklı Daniela gemisinin 22 Mart 2020 saat 20:00’de limanda olması beklenmektedir. 23 Mart 2020 saat 12.00’de kalkış yapacak olan gemi için konteyner teslim süresi 18 Mart saat 12:00 olarak belirlenirken, beyanname teslim süresi de aynı gün saat 16.00 olarak bildirilmiştir. Ardiyesiz serbest zaman giriş tarihi ise 6 Mart 2020 günüydü.

Bir başka örnekte ise; aynı yine Kumport- Novorosisk limanları arasında taşıma yapacak olan Liberya bayraklıContship Run gemisinin 2 Nisan 2020 saat 20:00’de limanda olması beklenmektedir. Tahmini kalkışı 3 Nisan 2020 saat 12.00 olarak gözüken gemi için teslim son süresi ise 31 Mart 2020 saat 12.00’dir. Beyanname teslimi için de son tarih aynı gün saat 16.00 olarak bildirilmiştir.

Yılport Liman’dan da örnek verelim:

Yılport – Kuzey Avrupa ( Felıxstowe/Rotterdam/Bremerhaven/Antwerp ), Valencia, Tanger Aktarmalı Batı Afrika hattında taşıma yapacak olan Malta bayraklı MAERSK KOBE gemisinin tahmini geliş tarihi 30 Mart 2020 saat: 02.00 olarak belirtiliyor. Tahmini kalkış süresi 31 Mart 2020 sat 10:00 olarak belirlenen gemi için son teslimat zamanı ise 26 Mart 2020 Saat 15.00 olarak belirlenmiş. Aynı gemi için beyanname teslimi ise 27 Mart 2020 saat 10:00 olarak bildirilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hemen Ara
Navlun Hesapla
Whatsapp