Safmarine Taşımacılık | Gemi Programı | Takip İşlemleri | İletişim

Nakliye Artık Daha Kolay

Safmarine Taşımacılık | Gemi Programı | Takip İşlemleri | İletişim

SAFMARİNE TAŞIMACILIK | GEMİ PROGRAMI | TAKİP İŞLEMLERİ | İLETİŞİM

Safmarine konteyner yük taşımacılığı servisi sunan dünya çapında bilinen bir deniz taşımacılığı şirketidir. Tam adı Safmarine Container Lines N.olan şirket 1946’da Güney Afrika’da kurulmuştur. 1996 bir Belçika firması ile birleşen şirket, 1999 yılında ise konteyner taşımacılığının liderlerinden Maersk Grup tarafından satın alınmıştır. Firma hala Maersk bünyesinde faaliyetine devam etmektedir.

Safmarine gemi programı, tracking, cut off, schedule, Türkiye iletişim bilgileri ile Türkiye’de uğrak yaptığı limanlar ve daha fazlası NakliyemKolay’da.

SAFMARİNE GEMİ PROGRAMI

Safmarine gemi programı günümüzden 74 yıl önce Güney Afrika’da, sanayiciler ve Amerikalı gemi sahipleri tarafından kurulan bir deniz taşımacılığı şirketidir. Şirketin ana faaliyet konusu konteyner taşımacılığıdır. Adının tam açılımı “South African Marine Corporation”dır. Şirket, Amerikan şirketi Marine’nin başkanı Henry Mercer ile tanınmış bir Güney Afrikalı sanayici olan Dr. Hendrik van der Bijl’in ortaklığı ile kurulmuştur.

Şirket önce 1996 yılında Belçika’da kurulu bulunan CMBT ile birleşti ve merkezini Cape Town’dan Antwerp’e taşıdı.

Safmarine 1999 yılında ise konteyner taşımacılığının dünyadaki en büyük şirketlerinden biri olan Danimarkalı A.P. Moller Maersk grubu tarafından satın alınmıştır. 2002 yılında ise Safmarine Torm Lines’ı satın almıştır. 2012 yılında merkezini Belçika Antwerp’ten Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a taşıyan şirket Maersk bünyesinde hizmet vermeye devam etmektedir. Zira Maersk bu satın alma sonrasında Safmarine markasını korumayı tercih etti ve şirket kendi adı altında faaliyetlerine devam etti.

2011 yılında ise Safmarine’nin iç destek ve yönetim işlevlerini kardeş şirketi Maersk Line’ınkiyle entegre edilmesine karar verildi.

Safmarine Türkiye’de de oldukça faal bir firma. Firma Türkiye’den Uzakdoğu ve Amerika’ya servisleri ile Türk ihracatçılarına hizmet vererek ihraç ürünlerini taşımaktadır.

SAFMARİNE SCHEDULE

Safmarine Schedule günümüzde 7 denizi de kapsayan küresel bir taşımacılık şirketidir. Şirket özellikle Afrika ve Ortadoğu pazarlarını kendisine hedef olarak belirlerken, Hint Yarımadası ve Güney Amerika’ya deniz taşımacılığı konusunda da uzmanlaşmıştır. Ancak şirket, Kuzey Amerika, Güney Amerika, Avrupa, Akdeniz ve Uzak Doğu’da da aktif bir şekilde faaliyet göstermektedir.

İlk gemisi 1954 yılında denize indirilen ve 1970’lerde sektörün gelişimi ile konteyner gemilerini filosuna ekleyen Safmarine günümüzde sahip olduğu ve kiraladığı 600’den fazla gemi ile yılda 1.500.000 TEU yük taşıması gerçekleştirmektedir. Farklı ürünler için farklı çözümler üreten şirket, sıcaklık kontrollü taşımanın yanı sıra ölçü dışı gönderileri özel olarak ele alarak, taşımaktadır. Bu açıdan bakıldığında Safmarine dünya ekonomisine yön veren etkin taşıma şirketlerinden de biridir.

110’dan fazla ülkeye ve 320 limana ulaşmayı sağlayan Safmarine son dönemde kuru yük, soğuk hava kargo, tehlikeli yük, özel ve proje taşımacılığı yapmaktadır.

Şirket hali hazırda 130 ülkede faaliyet gösteriyor ve yaklaşık 76 bin kişiyi istihdam ediyor.

SAFMARİNE PORT TO PORT

Safmarine port to port taşımacılık yapan gemi programlarından biridir.

Limandan limana yani port to port taşımacılık, yükün depo veya üretim merkezi gibi noktalardan yükleme limanına kadar nakliye hizmetlerini içermemesi nedeniyle kapıdan kapıya yani door to door taşımacılıktan farklıdır. Aynı şekilde, varışta, malın limandan varış noktasına taşınması dahil değildir. Bu işi yükü teslim alan kendisi gerçekleştirir.

Ancak Safmarine’in intermodal taşımacılık hizmetleri kapsamında limandan yükün gerekli noktalara taşınmasını da üstlendiği durumlar vardır. Kapıdan kapıya taşıma hizmeti vererek müşterilerinin işini kolaylaştıran şirket bunu iç nakliye hizmeti vererek yapmaktadır.

Şirket bu aşamada kara taşımacılığı hizmetinin yanı sıra gümrükleme hizmeti de vermektedir.

SAFMARİNE CUT OFF

Cut off genel itibariyle herhangi bir işleme izin verilen son süre anlamına gelmektedir. Konteynerin dolayısıyla teslim edilmesi için tanınan son süre, beyannamenin teslim edilmesi için verilen son süre anlamında da kullanılan cut off süresi taşımayı yapan konteyner hattı tarafından belirlenmektedir.

Geminin limana geliş tarihine ve limandan kalkış tarihine göre belirlenen bu süre geminin kalkışından 2- 7 gün öncesi olabilmektedir. Bu süre, taşımayı yapan konteyner hattı tarafından belirlenmektedir.

Safmarine cut off süresi geminin kalkışından 5 gün öncedir. Örneğin YILPORT /Marsaxlokk /Valencia /Port Tangier Mediterranee /Felixstowe Rotterdam /Bremerhaven /Antwerp rotasında gidecek olan gemi yılın 23. haftasının ilk gününde limanda olması bekleniyor. Pazartesi günü saat 08.06’da limana demirleyecek gemi Salı günü 09.06’da hareket edecek. Bu gemiye verilecek yükün cut off süresi ise bir önceki haftanın Perşembe günü saat 17.00’dir. Beyanname cut off’u ise Cuma günü saat 10.00’dur.

Yükün gemiye yüklenebilmesi için bu sürelere dikkat etmek gerekmektedir.

SAFMARİNE KONTEYNER TAKİP

Safmarine gemi programını kullanarak yük gönderenlerdenseniz, yükün varış adresine ulaşma zamanını anlık olarak öğrenme şansınız da her zaman var. Bunun için Safmarine konteyner takibi yapmanız gerekecektir. 

Safmarine tracking için sadece konteyner numarası ile konşimento numarasına ihtiyacınız var. Bu bilgiler elinizde olduğu zaman

Safmarine container tracking yapılması hayli kolay bir işlem olarak  karşınıza çıkar. Elinizdeki konteyner numarasını, şirketin konteyner takip bölümündeki kutuya yazdığınız zaman konteynerinizin nerede olduğunu öğrenmeniz çok kısa sürecektir. İşlem sonucunda örneğin YILPORT /Marsaxlokk /Valencia /Port Tangier Mediterranee /Felixstowe Rotterdam /Bremerhaven /Antwerp rotasında giden geminin nerede, hangi limanda olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece sizin yükünüzün son varış adresine ne zaman ulaşacağını ortalama sonuçlarla öğrenmiş olursunuz.

Bu işlem ile yaşanacak herhangi bir rötardan da haberiniz olacağı için iş akınızı bu bilgi ışığında sürdürmek de elinizde olacaktır.

Safmarine takip işlemini akıllı telefonlarınıza indirebileceğiniz bir  aplikasyonla istediğiniz zaman istediğiniz yerde yapabilirsiniz. Bu işlemi yapmanın bir yolu da My Safmarine sistemini kullanmak.

MY SAFMARİNE

MY Safmarine, bu firma ile yapılması düşünülen tüm işlemleri çevrimiçi yapmayı sağlayan kişiye özel bir hizmettir. Bu hizmet ile taşıma yaptıran ihracatçılar, navlun teklifi almaktan, varış adresine ulaşan yükün alıcısına teslim edilmesine kadar uzanan süreci en başından itibaren kontrol altında tutabiliyor. Bu sayede tüm işlemler online olarak yapılabiliyor.

NASIL KULLANILIR?

Sistemi kullanabilmek için öncelikle kayıtlı üye olmak gerekiyor. Kayıtlı üye olmak içinse gereken bilgilerin doğru bir şekilde girilmesi gerekiyor. Şirket bu aşamadan sonra bilgileri kontrol edip üyeliği onaylıyor. Şirketin onay süreci gönderilen kayıttan itibaren 30 dakika içinde olacaktır.

Sonuç olarak kullanıcı adı ve şifreniz olduğu zaman sistemİ istediğiniz an, istediğiniz yerden, bilgisayardan ya da akıllı telefondan kullanabilirsiniz.

NELER YAPILABİLİR?

Mevcut kullanıcı adı ve şifre sitenin sağındaki “Giriş yap” sekmesine tıklandıktan sonra açılan kutucuklara yazılmalı. Doğru girilen şifre ve kullanıcı adı ile birlikte sistemin kapıları size sonuna kadar açılıyor. Sistemi daha kolay kullanmak için dil değişikliği de yapılabiliyor.

Sisteme giriş yapıldığında karşınıza çıkan sayfanın üst kısmında bu sistemi kullanarak yapabileceklerinizi görürsünüz.  Burada navlun teklifi al, rezervasyon yaptır, yönet ve izle sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmelerin her biri yük sevkiyatının bir başka aşamasının online yapılabilmesini sağlar.

My Safmarine ile yapılabilen en önemli işlem navlun teklifi alma. Bunun için önce navlun tarife sorgulama sekmesine basılır. Karşınıza navlun bulun ve tarife sorgulama bölümleri çıkacaktır. Navlun bul kısmına gelerek,

  • Yükü gönderen şehir/ülke veya bölge
  • Yükün gideceği şehir/ülke ve bölge
  • Yükün niteliği( Tehlikeli madde, kuru yük, ısı kontrollü gitmesi gereken yük vb)
  • Konteyner tipi
  • Geminin beklenen kalkış tarihi gibi bilgiler doğru olarak girilir ve “Arama” butonuna basılarak servis verilen herhangi bir liman için navlun fiyatı alınabilir.

Bu sekmede işlemleriniz bittiğinde geri gidip tarife sorgulama da yapabilirsiniz. Bunu için de istenen bilgileri gerekli yerlere girmeniz gerekmektedir.

REZERVASYON YAPTIRMA

Navlun fiyatı alındıktan sonra sıra rezervasyon yaptırmaya gelir. Bu sekmeye tıklandığında yükleme noktası, varış noktası, navlunu ödeyen taraf, geminin en erken kalkış tarihi, rezervasyondaki konteynerler, yüklenecek mal, konteyner tipi ve ebadı konteyner sayısı ve ağırlık bilgisi verilerek online rezervasyon yaptırılır.

“YÖNET” SEKMESİ İLE YAPILABİLENLER

Bu sekme ile konşimento talimatı yollanabilir, bu konşimento basılabilir, VGM bilgisi görülebilir. Ayrıca yapılan bir yüklemenin varış veya gecikme bilgileri de bu sekmeden görüntülenebilir.

Sistemdeki son sekme ise “İzle” sekmesi. Bu sekme yapılan yüklemelerde konteynerin o an nerede olduğunu görmenizi sağlar. Bunun için elinizde konteyner numarasını olması yeterli. İlgili kutuya bu numarayı yazdığınızda konteynerin nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

Şirket bu hizmeti ile gönderim sürecini kolaylaştırıp, evrak işlerini ve maliyetlerini azaltmayı hedeflediği gibi kullanıcıların zamandan tasarruf etmesini de sağlamaktadır.

SAFMARİNE İLETİŞİM

Dünyanın sayılı ve önde gelen gemi programlarından biri olan Safmarine kanalıyla Türkiye’den dünyanın herhangi bir noktasına yük göndermek isteyenler şirketin iletişim bilgilerine ihtiyaç duyacaklardır.

Zira firma 1999 yılından bu yana kendi ofisiyle Türkiye’de hizmet vermeye başlamıştır. Bu ofis firmanın dünya genelindeki 93 ofisinden sadece biridir.

Şirketin gemileri Türkiye’de Ambarlı, Gemlik, İzmir Aliağa, İzmit, İskenderun Limakport, Mersin, Tekirdağ ve Çanakkale limanlarına uğrak yapmakta, ihracat yüklerini dünyaya taşırken, ithalat yüklerini de Türkiye’ye getirmektedir.

Safmarine telefon iletişimi için Türkiye’nin her yerinden 444 725 1 numaralı telefon aranabilir.

SAFMARİNE İSTANBUL ADRES

Safmarine Türkiye dendiğinde öncelikle akla şirketin İstanbul ofisi gelmektedir. Ülkenin en büyük ve en kalabalık kenti olmasının yanı sıra, en çok ihracat ve ithalat yapılan kenti de olan İstanbul Safmarine’in Türkiye’deki en işlek ofisidir. 

Safmarine İstanbul’a ulaşmak için kullanılabilecek adres; 

Saray Mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi Akkom Ofis Park 2 2. Blok No: 4 Kat: 17 Ümraniye / İstanbul’dur.

Bu ofisin çalışma gün ve saatleri ise;  Pazartesi – Cuma 07:45 – 12:30 / 13:30 – 16:45’dir. Ofis Cumartesi ve Pazar kapalıdır.

Şirkete Türkiye’den ayrıca mail yolu ile de ulaşılabilir.

İthalat gönderileri için [email protected] 

İhracat gönderileri için [email protected]  e-posta adresleri kullanılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir